OWCZAREK AUSTRALIJSKI – Grupa I FCI,  nr 342 z dnia 26.03.2009r.

Owczarek australijski jako rasa psów pasterskich przybyła z Australii do Stanów Zjednoczonych na początku XIX wieku. Tam na ranczach i farmach kojarzono tak psy, aby stworzyć psa pasterskiego i wszechstronnie użytkowego. Pod koniec lat czterdziestych XX wieku zaczęły być pokazywane na różnego rodzaju wystawach i rodeo. Również brały udział filmach i w programach telewizyjnych. Zachwycały swą urodą, inteligencją i zwinnością. W 1993 roku rasa ta została uznana przez FCI.

PSYCHIKA; Owczarki australijskie są lojalne i niezawodne. Są niefrasobliwymi towarzyszami. Jeśli chodzi o ich miłość do gier i zabaw, to nigdy tak naprawdę nie wyrastają ze szczeniąt. Z tego powodu są doskonałe dla dzieci. Mają łagodny charakter. Są też chętne do pracy. Zlecone zadanie wykonają z mnóstwem energii i przed czasem, posiadają silną chęć do  pracy. Kochają zadania do wykonania. Należy zabierać je do pracy w polu lub na dłuższe spacery po lesie. Aktywność powoduje, że jest to pies bardzo zadowolony, a jego psychiczna stymulacja prawidłowa. Zachowały silne geny psów robotniczych. To sprawia, że chętne są do pracy, a mniej chętnie spędzają czas z rodziną. Nadają się do wszystkich sportów kynologicznych takich jak: dog dance, DogTrekking Agility, Frisbee & Flyball, Treibball, obedience, a także jako Pies Towarzyszący i Pies Towarzysząco-Tropiący.

WYMIARY: Preferowany wzrost w kłębie dla psów: 20-23 cale (51-58 cm); dla suk: 18-21 cali (46-53 cm), jednakże jakość nie może być poświęcona na rzecz wzrostu. Proporcjonalne, psy są trochę dłuższe niż wyższe.

UMASZCZENIE: Wszystkie kolory są mocne, czyste i nasycone.

Czarny (black)

 • self black (tylko czarny)
 • black bicolor (czarno-biały)
 • black tricolor (czarno-biały z podpalaniami)
 • black and tan (czarny z podpalaniami, bez białych znaczeń)

Czerwony (red)

 • self red (cały czerwony)
 • red bicolor (czerwono-biały)
 • red tricolor (czerwono-biały z podpalaniami)

Blue merle

 • blue merle (marmurkowy, biały, podpalania)
 • self blue merle (tylko marmurkowy, bez białych znaczeń, bez podpalań)
 • blue merle and white (marmurkowy z białymi znaczeniami, ale bez podpalań)
 • blue merle and tan points (marmurkowy, z podpalaniami, ale bez białych znaczeń)

Red merle

 • takie jak przy blue merle, tyle że z czerwonym, a nie niebieskim.

RUCH: Płynny, swobodny i bez wysiłku; wykazuje zwinność i harmonijny, wydajny wykrok. Kończyny przednie i tylne poruszają się prosto i równolegle w stosunku do linii środka ciała; w miarę wzrostu prędkości łapy przednie i tylne zaczynają zbiegać się w kierunku linii środka ciężkości, podczas gdy grzbiet pozostaje mocny i poziomy.

WRAŻENIE OGÓLNE: Owczarek australijski jest psem o harmonijnej budowie, umiarkowanej wielkości i kości. Jest uważny i żywy, wykazuje siłę i wytrzymałość połączoną z niezwykłą zwinnością. Lekko dłuższy niż wyższy, posiada szatę o umiarkowanej długości i grubości o umaszczeniu, które zapewnia różnorodność i indywidualność każdego osobnika. Charakterystyczną cechą jest jego naturalnie krótki lub obcięty ogon. U samców i suk wyraźne jest piętno płci.

CHARAKTER: Owczarek australijski jest inteligentnym, przede wszystkim pracującym psem o silnych instynktach pasterskich i stróżujących. To wyjątkowy towarzysz. Jest wszechstronny i podatny na szkolenie, a powierzone mu zadania wykonuje we wspaniałym stylu i z entuzjazmem. Zachowuje rezerwę wobec obcych, ale nie jest lękliwy. Choć jest agresywny i autorytatywny jako pies pracujący, złośliwość wobec ludzi i zwierząt jest nie do przyjęcia.

GŁOWA: Głowa o czystych liniach, mocna, sucha i proporcjonalna do reszty ciała. Mózgoczaszka jest płaska lub lekko zaokrąglona, jej długość i szerokość są równe i tej samej długości jest kufa, która powinna być w harmonii i proporcjonalna do reszty głowy. Kufa zwęża się lekko w kierunku zaokrąglonego końca. Stop jest umiarkowany, ale dobrze zaznaczony.

GŁOWA: Głowa o czystych liniach, mocna, sucha i proporcjonalna do reszty ciała. Mózgoczaszka jest płaska lub lekko zaokrąglona, jej długość i szerokość są równe i tej samej długości jest kufa, która powinna być w harmonii i proporcjonalna do reszty głowy. Kufa zwęża się lekko w kierunku zaokrąglonego końca. Stop jest umiarkowany, ale dobrze zaznaczony.

ZĘBY: Pełen zestaw mocnych, białych zębów spotyka się w zgryzie nożycowym. Zgryz cęgowy jest wadą. Zęby złamane lub brakujące w wyniku wypadku nie są karane.

OCZY: Bardzo wyraziste, wyrażające uwagę i inteligencję. Bystre, w kształcie migdała, średniej wielkości, osadzone nieco skośnie, ani nie wyłupiaste, ani zapadnięte, o źrenicach ciemnych, dobrze odgraniczonych i idealnie umiejscowionych. Kolor brązowy, niebieski, bursztynowy, lub dowolna ich wariacja lub kombinacja, w tym oczy nakrapiane lub marmurkowe.

USZY: Osadzone wysoko po bokach głowy, trójkątne i lekko zaokrąglone na końcach, średnio duże, długość ucha mierzy się w ten sposób, że jego koniec powinien sięgać mniej więcej do wewnętrznego kącika oka (po tej samej stronie głowy – przyp. tłum.). Uszy, przy pełnej uwadze, załamują się lekko do przodu na wysokości od 1/4 do 1/2 powyżej podstawy. Uszy stojące i uszy jak u gończych (mocno obwisłe – przyp. tłum.) stanowią poważne wady.

SZYJA i TUŁÓW: Szyja jest mocna, sucha i w proporcji do reszty ciała. Jest średnio długa i lekko wysklepiona od góry, dobrze osadzona na ramionach. Tułów jest mocny i umięśniony. Linia górna wydaje się pozioma, gdy pies stoi w naturalnej postawie „kwadrata” (łapy równo rozmieszczone pod ciałem – przyp. tłum.). Klatka piersiowa jest głęboka i mocna o dobrze wysklepionych żebrach. Lędźwie są mocne i szerokie, gdy patrzy się na nie z góry. Linia dolna jest umiarkowanie podkasana. Zad jest umiarkowanie opadający, idealne nachylenie wynosi 30 stopni od linii poziomej. Ogon jest prosty, nie przekracza 4 cali (ok. 11 cm), naturalnie krótki lub obcięty.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: Łopatki są długie i płaskie, w kłębie osadzone blisko siebie, w odległości około 2 palców przy naturalnej postawie i są dobrze nachylone do tyłu, pod kątem około 45 stopni do podłoża. Ramię jest zestawione z łopatką w przybliżeniu pod kątem prostym, a nogi opadają prosto, prostopadle do podłoża. Staw łokciowy znajduje się w tej samej odległości od podłoża i kłębu. Kończyny są proste i mocne. Śródręcza są krótkie, grube i mocne, ale nadal giętkie, oglądane z boku lekko nachylone do podłoża. Łapy są owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Opuszki są grube i elastyczne; pazury krótkie i mocne. Kciuki mogą być usunięte.

KOŃCZYNY TYLNE: Szerokość tyłu jest w przybliżeniu równa szerokości przodu mierzonej w barkach. Kątowanie miednicy i uda odpowiada kątowaniu łopatki i ramienia i tworzy w przybliżeniu kąt prosty. Podudzia są dobrze zaznaczone, stawy skokowe umiarkowanie kątowane. Śródstopia są krótkie, prostopadłe do podłoża i równoległe do siebie, gdy patrzy się na nie od tyłu. Łapy owalne, zwarte, o zwartych, dobrze wysklepionych palcach. Opuszki są grube i elastyczne; pazury krótkie i mocne. Wilcze pazury są usunięte.

PIELĘGNACJA I OPIEKA

Ilość pielęgnacji owczarka australijskiego zależy od jego szaty, gdyż część psów posiada krótszą sierść i bardziej cienki podszerstek niż inne. Takie psy bardzo linieją dwa razy do roku i ich szata musi być częściej szczotkowana i pielęgnowana podczas tych okresów. Niezależnie jednak od długości włosa, pielęgnacja nie powinna być problemem i przedstawiciele tej rasy psów są dość łatwi w pielęgnacji.